Separator uljnih isparenja1.4 16V

Motor, trapovi, vešanje, kočnice, opruge, menjači...-Anlaser, instalacije, prekidači, dijagnostika, sijalice, audio, video...
Milos92
CTF Član
Pridružio se: Sub Maj 28, 2016 5:52 pm
Ime: Milos92
Auto: Corsa B 1.4 16V

Separator uljnih isparenja1.4 16V

Post od Milos92 » Pet Mar 31, 2017 7:12 pm

Pozdrav drugari, opet ja. :)
Da li znate kako je osmisljen "odusak motora" kod X14XE?
Skoro sam imao intervenciju gde je menjan dihtung dekle, tom prilikom majstor mi je
kompresorom ocistio odusak koji spaja poklopac ventila i blok motora.
Nakon toja motor je mnogo lakse isao, medjutim evo vec nakon nekoliko dana i predjenih 100-tinak km
cini mi se da se auto malo vise muci, tj da losije ide na odredjenom broju obrtaja.
Zanima me da li je to mozda zbog loseg tog oduska, ili to nema veze sa tim?
Inace iberlauf nije nakacen na kuciste filtera, on je verovatno skinut davnih dana, kod prethodnog vlasnika.
Zapravo ja mislim da je zbog tog unutrasnjeg pritiska meni i popustio dihtung dekla.
Zanima me vase misljenje, ako je zatvoren odusak motora , da li je to lose ili nije.
Sta savetujete kad su takve stvari u pitanju, ima li ona neki poseban odusak koji bih trebao da ocistim? :)

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support
Pridružio se: Sre Jan 18, 2012 4:52 pm
Ime: Mile
Auto: Tigra MV6; E60

Re: Separator uljnih isparenja1.4 16V

Post od lemi84 » Pon Apr 03, 2017 9:56 am

znaci ovako, sa poklopca ventila imas 3 crijeva:

Slikagratis bilder

za prvo je jasno gdje ide, direktno u usisnu granu.

drugo ide da plasticno usisno crijevo odmah ispred klapne gasa:

Slika

Slika

foto hochladen

i treca ide na blok motora sa zadnje strane:

Slika

Slika

Kostenlos Bilder hochladen

a na ovom linku, izmedju ostalog, imaju slike kako treba da izgleda poklopac glave motora i kako ne treba, tj poklopac sa motora na kom je redovno mjenjano ulje i na kom nije. prelistaj malo, nisu sve odmah jedna ispod druge:

http://corsa-tigra.in.rs/viewtopic.php? ... &start=325" onclick="window.open(this.href);return false;
Slika

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Čet Apr 06, 2017 4:53 pm

Lemi brate, zaista hvala ti puno!
Izvinjavam se sto me nije bilo par dana, u sred ispitnog roka sam, osedecu od Masinskog fakulteta :D

Ono sto sam primetio to je da mi auto za nijansu slabije vuce, i sumnjam da mi se zacepilo crevo broj 3.
Jer ovaj momak sto mi je menjao dihtung dekla, to je ocistio kompresorom (crevo br 3).
Nekih 50km auto je isao znatno lakse, i evo sada mi se cini kao da ima slabiji odziv na papucicu gasa.
U crevu br 3 je bilo materijala poput majoneza, to je ocisceno ali kompresorom. Crevo nije skidano u potpunosti,
vec je samo raskaceno sa poklopca Dekla. Izvadio je "majonez" i "produvao " crevo kompresorom.

Lemi brate moj, da li je moguce da se to crevo opet zapusilo za tako kratko vreme? :(
I da li zacepljenost tog creva moze uticati na performanse, i da li steti motoru. Mozda lupetam ali to bi trebalo da je separator uljanih para, koji isparenja iz poklopca vraca u karter ili ne?

Hvala puno i izvini sto sam naporan, zeleo bih dosta toga da prakticno naucim.
Na fakultetu imam samo suvu teoriju, njome vladam odlicno ali mi fali konkretnog znanja kad je ovaj X14XE u pitanju. :-/

Inace poklopac (dekla) je prilikom zamene dihtunga bio relativno cist, nije bilo one crne smole u unutrasnjem delu poklopca, vec malo na ona dva oduska (slika 2, 3). Inace ja ulje redovno menjam, jednom godisnje a to je meni oko 3000-4000km.

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support

Post od lemi84 » Čet Apr 06, 2017 11:13 pm

sumnjam da je moglo tako brzo da zacepi, a nezgodno je prici da se skine i ocisti. preporucujem da sva tri crijeva skines sa dekla i u svako probas da dunes da vidis da nije koje zacepljeno. sve to pod pretpostavkom da otvori na deklu otvori nisu zacepljeni jer su rekao da na njemu nema smole i da je cist.

P.S.
Milos92 napisao:Na fakultetu imam samo suvu teoriju, njome vladam odlicno ali mi fali konkretnog znanja kad je ovaj X14XE u pitanju
znam kako je na fakultetu, prosao sam to. stamota za jedan masinski fakultet kao sto je beogradski i koji ima aero tunel, da svoje studente sa smjera motornih vozila nikada ne odvedu u isti i pokazu. cak i onu laboratoruju dole gdje vrse homologaciju i ispitivanja vozila cuvaju kao da je ne znam sta. izuzev toga, profesori su skroz kul i smijer je extra (bar meni) :DD
ovo malo sto znam na tu temu i sto piskaram po forumu, sam naucio kroz neko iskustvo jer volim svasta da probam, ceprkam, svugdje da 'gurnem nos', vidim sta, kako i naravno citajuci neke druge postove i teme na nekim drugim forumima.
Slika

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Pet Apr 07, 2017 1:13 pm

Ma haos brate, ulazem sve snage da ga zavrsim iako moram da rintam kao rob jer cale i keva rade za minimalac pa jedva sastavljamo kraj sa krajem... Ali posle kise uvek dodje sunce. Sve lici na to da se "prave" inzinjeri koji znaju teoriju ali nemaju prakse u rukama, a praksa je ipak nesto sto je orudje za rad. :( Ja se recimo van fakulteta obrazujem, sto se "motornih vozila" tice.
Sta ja znam, ja nesto smatram da je bilo kakav vid iskustva (prakse) mnogo primenjljivije i korisnije kasnije.
Duga je to tema. :D mogli bi o ovome pricati na pivu, i opijali bi se danima :lol: :D

Inace sto se ovih mojih "decijih" pitanja tice, provericu Lemi crevca. :)
Previse je nepristupacno, velik motor a prostor skucen. A ja vremena gotovo da nemam za rastavljanja i sastavljanja jer i radim, i ucim. :(
Mada pravo da ti kazem mozda su mi i dizne problematicne, videcu njih da skinem i odnesem da ih operu, ali i to ceka neki novcani priliv. :DD

Ja teoretski znam dosta, mnogo toga sam naucio po raznim forumima. Ali drugacije je kad trebas sam da krenes u "akciju" :D.

Jos mi je i problem jer nemam garazu, pa svaku intervenciju izvodim na parkingu ispred zgrade. Nadgledajuci da mi neko ne pokrade alat, prvu pomoc, akumulator ili rezervni tocak iz kola. :D :DD

Korisnikov avatar
guly
CTF Član
Pridružio se: Sre Nov 30, 2011 9:57 am
Ime: Danijel
Auto: Corsa B 1.4 16v
Kontakt:

Post od guly » Ned Apr 09, 2017 11:16 am

Jesi li resio problem? :DD

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Ned Apr 09, 2017 4:46 pm

Nisam brate resio, proverio sam crevca i nijedno nije zapuseno... [scratc.h
Stvarno mi je enigma sta se desava... Znaci nakon zamene dihtunga, 2,3 dana je auto isao osetno bolje, mnogo bolje je primao gas i sada kao da se ulenjio. Zaista ne znam do cega je to. :?
Dijagnostika prijavljuje gresku lambda sonde, ali ona je ispravna samo malo brljavi jer nemam katalizator.
Tu gresku mi je oduvek i javljala, jos kad sam je kupio , ali to je kao sto rekoh zbog katalizatora.
Zbog toga su mi svecice malo garavije nego sto mi trebale da budu. Ali zaista mi nije jasno kako da povratim odziv na gas... [slap!
Sve nesto mislim da je to zbog nekog oduska, ali nisam pametan zaista, ako je neko imao i resio slican problem neka predlozi napacenom bratu. :DD
Inace ne trosi mi previse, ide oko 10L gradske voznje, sto je otprilike ok.
Na otvorenom oko 6-7, zavisi od brzine.

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support

Post od lemi84 » Ned Apr 09, 2017 9:26 pm

Milos92 napisao: Dijagnostika prijavljuje gresku lambda sonde, ali ona je ispravna samo malo brljavi jer nemam katalizator.
Tu gresku mi je oduvek i javljala, jos kad sam je kupio , ali to je kao sto rekoh zbog katalizatora.
tu nesto ne valja.
katalizator je posle sonde i ne utice na rad iste. ja sam godinama vozio bez katalizatora i nikada nije prijavio gresku. na ovom sada motoru takodje nemam katalizator a imam dvije sonde i isto ne javlja gresku. provjeri malo kabal sto ide sa sonde do kompa.
Slika

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Ned Apr 09, 2017 11:51 pm

Hvala Lemi, vidis to mi nije palo na pamet.
Ja gledao potrosnju, a po gradu BG, i PA ne prelazi 10L.
Zimi je mnogo veca, ali je zimi ni ne vozim puno...
Mada provericu kabal, ja bio ubedjen da se javlja greska jer nemam katalizator...

Korisnikov avatar
guly
CTF Član
Pridružio se: Sre Nov 30, 2011 9:57 am
Ime: Danijel
Kontakt:

Post od guly » Pon Apr 10, 2017 5:02 pm

Ja sam imao problem sa sondom nekoliko puta, ako prijavljuje gresku verovatno mora da se zameni.

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Pon Apr 10, 2017 11:06 pm

Posle faksa sam se podvukao pod kola i lepo prekontrolisao kabal. Nisgde nije ostecen...
Guly , mislis da je lambda zrela za zamenu?
Dijagnostika je pokazauje P0130 je greska, ali lampica se pali samo ponekad pa sam pomislio da nije kvar vec se parametri pomesaju jer nemam katalizator...

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support

Post od lemi84 » Pon Apr 10, 2017 11:32 pm

sumnjam da je sonda jer si rekao da se lampica palila i posle zamjene, tj kada si stavio novu.
vidi dzek na sondi kakav je, da nije kontakt oksidirao.

meni tu najmanje lici na to da je sonda, nsto tu drugo ne valja i brljavi smjesu. jesi mjenjao redovno filter goriva i vazduha. mozda su i dizne (ima negdje na forumu pisao sam kako se skidaju na x14xe motoru).

moze da bude i do egr ventila, bilo bi ga dobro zatvoriti radi probe ali nije bas pristupacno. 2 srafa ga drze, jedan se skida relativno lako ali drugi za skinuti je haos.
Slika

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Pon Apr 10, 2017 11:47 pm

Nisam sondu menjao Lemi...
Samo sam je fizicki prekontrolisao, bez skidanja.
Filtere celokupne menjam redovno, mada pitanje je da li su to cinili i ovi pre mene... [scratc.h

Kad sam je kupovao, rekli su mi da im se pali lampica zbog loseg goriva. Ja video da se pali ponekad, kad je auto na vecim obrtajima i radi konstantno na veciim obrtajima.
EGR mi je zatvoren, tako sam je kupio.

I ja nesto sumnjam na dizne, ali pali besprekorno bilo -25, +40C, nikad mi se nije desilo da je duze verglao itd.
Jednom mi se samo desilo da mi se auto ugasio, i 5-10 min nisam mogao da ga upalim, verglao je kao lud. Na kraju je sastavio i radio bez problema. Tada su mu svecice bile preterano garave, sa previse cadji. Tad sam posumnjao na dizne, medjutim posle tog incidenta sam kupio nove svecice i kablove i nije se desilo nista slicno posle toga.
Jedino sto su mi svecice konstantno garave, ne previse ali daleko od pravog izgleda svecice sa pravilnim sagorevanjem...

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support

Post od lemi84 » Uto Apr 11, 2017 12:18 am

ako su sviujecice cadjave onda je smjesa prebogata

e sad da li je smjesa prebogata jer lambda ne radi ili lambda brljavi jer je iz nekog razloga (dizne, map, tzv plavi senzor...) smjesa prebogata pitanje je :D

kada auto prenoci i ujutru ga palis ima li plavog dima na auspuh? trosi li ulje?

imas li gdje nabaviti opcom da malo vidis parametre u voznji i pozajmiti od nekoga lambda sondu (pase sa gomile modela) da probas koji dan i vidis sta se desava?
Slika

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Uto Apr 11, 2017 8:33 pm

Jesu Lemi cadjave, ne previse ali nije da su kako treba...
E sad pazi ovako , plavog dima nema. Nikad nije ni dimila, cak ni gas kad se da.
Pali bez problema, ulje ne trosi. Tj dolivao sam zbog dihtunga dekla, jer je na njemu bas dosta "slinavilo".
Inace sada nisam merio potrosnju ulja, uvek drzim na polovini izmedju min i max.

Ima burazer neku kinesku "bluetooth" dijagnostiku, koja je cini mi se univerzalna , i uparuje se sa aplikacijom na Android telefonu.
Kazi mi Lemi , posto imam unimer, da li njime mogu da testiram ispravnost sonde?

Imam u komsiluku ljude sa Tigrom 1.6, ali ih znam samo na 'cao-cao', a i zbog previse tetovaza me smatraju cudakom, zamisli jos da mu kazem , "dobar dan komso, jel mozes da mi pozajmis lambda sondu da nesto proverim'. :DD
Mislice da sam neki drogos. :D
Ahahahaha, posalih se malo , ne zamerite mi :DD

Znam Lemi da je u autodati postojala definicija napona lambda sonde, ako se ne varam?
Pa rekoh mozda merenjem napona mogu da vidim da li je riknula...

Evo slika svecica:

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support

Post od lemi84 » Uto Apr 11, 2017 10:31 pm

Milos92 napisao:
Ima burazer neku kinesku "bluetooth" dijagnostiku, koja je cini mi se univerzalna , i uparuje se sa aplikacijom na Android telefonu.
Kazi mi Lemi , posto imam unimer, da li njime mogu da testiram ispravnost sonde?

Znam Lemi da je u autodati postojala definicija napona lambda sonde, ako se ne varam?
Pa rekoh mozda merenjem napona mogu da vidim da li je riknula...
ako mislis na ono ELM327, to nece da radi na tom motoru. radi samo na euro 3 motorima.

sonda ne mora biti sa korse i x14 motora, moze bilo koja sa bilo kog auta koji ima isti navoj i jednu zicu, znaci bez grijaca a bilo ih je na modelima: astra F, ascona C, vectra A, vectra B, tigra A, korsa A, kadet E, astra G

nisam siguran da li unimjerom mozes provjeriti napon, evo podaci pa pokusaj

inace ovaj C pin na koji se kaci je onaj jedan jedini koji imas na sondi :D

Slika
Slika

Korisnikov avatar
Mihajlo_J
CTF Admin
Pridružio se: Sre Nov 30, 2011 6:56 pm
Ime: Mihajlo
Auto: Corsa B 1.0 12V

Post od Mihajlo_J » Uto Apr 11, 2017 11:00 pm

Imam ja opcom pa ako si do BG ovih dana, javi se da prikačimo i iščitamo šta kaže :)

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Sre Apr 12, 2017 4:01 pm

Hvala Lemi, mada iskreno mrka kapa da cu unimerom nesto saznati ali probacu sta znam...
Ovu blutut , kaze burazer da je probao da testira Lansera svog kao i korsu ali na njima nije radilo, bas vrv jer nisu euro3.
Na PUG-u 307 2.0HDI je radila.

Takodje da napomenem da sam danas primetio da kad se spustam 'motornom' kocnicom , auto podrhtava tj trazi stiskanje gasa.
Kao da se gusi, u tom momentu se lampica ne pali.

Moze Mihajlo, tu sam ja ponekad. Studiram u BG-u, inace sam iz Panceva. Mada mogu ostaviti kola kod drugara pa da se sa njim nadjes, isto mi je. :)

Korisnikov avatar
Mihajlo_J
CTF Admin

Post od Mihajlo_J » Sre Apr 12, 2017 7:15 pm

Ma bre.... Kad budeš do BG javni se i naći ćemo se negde. Ne traje to dugo. Znaćeš kad ideš na predavanja i to je to :)

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Sre Apr 12, 2017 10:37 pm

A jbg, kad i ja stekarim za profi dijagnostiku. :DD
Ali jebiga, bas nisam pri lovi , tako da sve gledam da resavam samostalno. :DD

Hvala Miha! :D

Korisnikov avatar
Mihajlo_J
CTF Admin

Post od Mihajlo_J » Pon Apr 24, 2017 8:05 am

Mile i Guly, gde se nalazi lambda sonda kod X14XE?

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Pon Apr 24, 2017 11:46 am

Ako ima neko Auto Datu neka pogleda, meni nece vise da se pokrene. Kao nema podataka u registru [scratc.h
Izgleda istekla 'registracija' :DD

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support

Re: AW: Separator uljnih isparenja1.4 16V

Post od lemi84 » Pon Apr 24, 2017 4:35 pm

Gesendet von meinem GT-N7100 mit Tapatalk 2
Prikačeni fajlovi
uploadfromtaptalk1493044505458.jpg
uploadfromtaptalk1493044505458.jpg (63.59 KiB) Pogledano 2752 puta
uploadfromtaptalk1493044489833.jpg
uploadfromtaptalk1493044489833.jpg (80.58 KiB) Pogledano 2752 puta
Slika

Korisnikov avatar
Mihajlo_J
CTF Admin

Post od Mihajlo_J » Pon Apr 24, 2017 4:46 pm

Pa nemam pojma... Mislio sam da ima neka niže. Miloš kaže da je zakačio auspuh i malo ga pocepao, možda. Pa sam pomislio da otuda brljavi lambda. Koja čas prijavljuje lean čas rich smešu, ali uglavnom je rich

zoran.r
CTF Član
Pridružio se: Sub Sep 05, 2015 12:18 am
Ime: Zoran

Post od zoran.r » Uto Apr 25, 2017 4:18 pm

Ljudi danas sam isao u auspuh servis neki na Mirijevskom Bulevaru, i lik mi rekao kao mogu da ga zakrpim ali ja bih tebi napravio nov izduv. Uglavnom da ne duzim, nije hteo da mi zakrpi, jer nece coek da se cima za 500din. :DD
Onda odem do "Kulic"-a kod Hale Pionir, i tu mi kazu da doteram auto sutra ili preksutra , tako da sam tamo zakasao pregled koji je besplatan. :D Tako da cemo videti da li je do izduvne grane. Ali sad sam se malo zbunio jer vidim da Lemi kaze da nema druge sonde kod katalizatora ili negde blizu katalizatora sto me buni. Ali ko zna. Inace i ovde je tackasti var 500din, a ako mora da se stavlja materijal, onda je 1000din. :)

Odgovori