Rashladni sistem-problemi

Motor, trapovi, vešanje, kočnice, opruge, menjači...-Anlaser, instalacije, prekidači, dijagnostika, sijalice, audio, video...
Odgovori
Milos92
CTF Član
Pridružio se: Sub Maj 28, 2016 5:52 pm
Ime: Milos92
Auto: Corsa B 1.4 16V

Rashladni sistem-problemi

Post od Milos92 » Pon Okt 10, 2016 9:51 am

Pozdrav drugari, korsasi I tigrasi. :)
Evo mene sa novim pitanjem. Znam da mozda I smaram sada vec, ali ko pita ne skita a I bolje se informisati na vreme I uciti dok si ziv. :)

Naime radi se o sledecem. Posedujem vec pomenutu korsu b 1.4 16V, imao sam vec pitanja vezana za radnu temperaturu motora.
Sada me zanima misljenje iskusnijih kolega vozaca. Temperatura motora dodje I do 98C-100C recimo u gradskoj guzvi itd,
primetio sam da I kad upali ventilator tada na tih 98C on ne spusta temperaturu sve dok se automobile ne pokrene.
Dakle I sa upaljenim ventilatorom ona idalje stoji dok se auto ne pomeri makar 10 metara.
Ja sumnjam na thermostat I na vodenu pumpu, Da li je neko imao slicnih situacija I da li je to normalno.

Termostat se inace pali na nekih 94-95C ne mogu tacno da odredim zbog nedovoljno dobro obelezenog pokazivaca temperature.
Tada u voznji spusti bez problema na nekih 92C. Medjutim dok stoji u mestu (kolona vozila) podihne temperaturu do 100C I ne ide ni gore ni dole.

Cak sam pomisljao da mi je mozda negde instrument table probila, ali ne verujem.
MOja teorija je ta da mozda termostat ne otvara do kraja , ili da generalno vodena pumpa nema odgovarajuci pritisak.
Sta savetujete??? Vasa iskustva su?
Hvala puno svima!!! [cff2

*da napomenem da mi se I po ovako hladnom vremenu motor greje I kao da je leto.
Pali se ventilator I kad je napolju 5C. Takodje me zanima da li je I kod drugih tako??? :roll:

Milos92
CTF Član

Re: Rashladni sistem-problemi

Post od Milos92 » Čet Okt 13, 2016 11:49 am

Ako neko ima bilo kakav odgovor neka napise, puno bi mi pomogao. :)
Hvala :)

Korisnikov avatar
lemi84
Mechanic Support
Pridružio se: Sre Jan 18, 2012 4:52 pm
Ime: Mile
Auto: Tigra MV6; E60

Post od lemi84 » Čet Okt 13, 2016 6:41 pm

Sve je to normalno.

Evo ja danas isao do grada sa tigrom 1,4. U gradu u guzvi upali ventilator na oko 98°C, padne na nekih 95°C pa se ugasi i tako. E sad nisam bas dugo stajao negdje u koloni pa da vidim sta ce tada biti mada mislim da u tom slucaju nesto sporije obara temperaturu. Inace relativno cesto vozim tu tigru i po najvecim temperaturama ljetos temp je tu bila u rasponu 95-100°C.
Ja se ne zamaram puno time, sve dok ne predje 100 je ok :DD

Gesendet von meinem GT-N7100 mit Tapatalk 2
Slika

camers
CTF Član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2016 11:23 am
Ime: Ilija
Auto: Corsa B 1.5D

Post od camers » Čet Okt 13, 2016 6:57 pm

Table tj cajgeri uglavnom ne pokazuju idealno tacnu temperaturu rashladne tecnosti nego su tu negde i sluze cisto informativno da vozac zna gde je otprilike temp. Opelov termoprekidac bi za taj motor trebao biti 100-95, koliko se secam. I meni sada na 5 stepeni u guzvi radi ventilator i naravno da duze radi kada stoji u mestu a manje kada se pokrene auto pa dodatno ohladi. Naravno, redje nego letos na 35 napolju, tada radi bas dosta. Jeste veci i nasviraniji motor ali nema veze, princip je isti. E sad, to sto drzi na 100 i ne pomera, bitno je da ne ide preko, sto rece kolega iznad. Koji ti je hladnjak, jel fabrikana ili neki alternativni kineski? Ako je neka alternativa oni sporije hlade tecnost i tada ventilator radi duze jer su napravljeni od cevi kruznog preseka kroz koje prolazi voda, za razliku od original hladnjaka koji su izvedeni u vidu tankih pravougaonih cevi koje imaju vecu povrsinu te i brze hlade tecnost. Koji god da je , nebitno je, ne ide ti preko 100, vozi i ne stedi papucu gasa a sistem neka radi svoje. Nadam se da nema preteranog pritiska u boci rashladne tecnosti ili nekih mehurica?

Milos92
CTF Član

Post od Milos92 » Pon Okt 17, 2016 5:15 pm

Hvala vam momci na odgovorima. :)
Neko vreme nisam mogao da udjem na forum, jer je server izzgleda bio u kvaru i nije bilo moguce "forumatanje" :)
Mene je jedino brinulo to sto na leru bukvalno stoji temperatura iako radi ventilator a cim krenem ona odmah krene da opada.
Evo ovih nekoliko dana prilikom voznji, nije mi se palio ventilator jer sam je vozio mahom otvorenim putem .
Ne znam stvarno da li je fabricki ventilator, jedino sto pouzdano znam je da ima jednu brzinu ventilatora koji se pali na oko 98C.
100C stvarno nikad nije presla. :)
Hvala ljudi jos jednom, znaci da ne brinem uopste oko toga? :)
Cudni su ljudi u GM-u bili , jebote bukvallno zimi mi se pali ventilator. To je ono sto me je brinulo. :D
inace nema mehurica u posudici nikakvih, niti pritiska u boci. Mogu je slobodno otvoriti i kad je motor upaljen...

Odgovori